2009 nationals results

BMXNZ NATIONAL RANKINGS





2009
11-12 Cruiser (Mixed)

RANKING NAME CLUB
1 Codi MERITO Te Awamutu NZL
2 Daniel BOWERS-WILSON North Avon Christchurch NZL
3 James NATTRASS North Harbour NZL
4 Liam PERRY Kapiti NZL
5 Cole MCONIE Cambridge NZL
6 Carlos KERSHAW Papakura NZL
7 Ihakara PENE Rotorua NZL
8 Marc EDWARDS Waitakere NZL
9 Lewis SMITH Gisborne NZL
10 Paul MASSON North Harbour NZL
11 Jake JACKSON North Avon Christchurch NZL
12 Logan ATKINSON Waitakere NZL
13 Max MACREADY North Harbour NZL
14 Blair MCLEOD Rotorua NZL
15 Rebecca PETCH Te Awamutu NZL
16 Abigail FOX Gisborne NZL
17 Connor SCOTT Papakura NZL
18 Nathan COLEMAN Rotorua NZL
19 Matthew TARANAKI Cambridge NZL
20 Shaun HONISS Papakura NZL
21 Ashley CARTER Papakura NZL
22 Abbey WHITTAKER-FORMAN Sunset Coast Waiuku NZL
23 Taylor SMITH Gisborne NZL









13-14 Cruiser - Male

RANKING NAME CLUB
1 Shane MCBARRON Sunset Coast Waiuku NZL
2 Ryan LEWIS Te Awamutu NZL
3 Todd BARRY Cambridge NZL
4 James MCLENNAN Hamilton NZL
5 Keegan WRIGHT Rotorua NZL
6 Ryan BERNEY North Harbour NZL
7 Donald ROSS Whangarei NZL
8 Mitchell WRIGHT North Harbour NZL
9 Reon SHEATH North Harbour NZL
10 Jamie BURROWS Christchurch City NZL
11 Jarrod BROWNING Cambridge NZL
12 Shaun PARKER Hamilton NZL
13 Shaun TAYLOR Whangarei NZL
14 Cody KEACH Dunedin NZL
15 Mitchell ROBERTS-CRAIG Sunset Coast Waiuku NZL
16 Mathew WHITTAKER-FORMAN Sunset Coast Waiuku NZL









13-16 Cruiser - Female

RANKING NAME CLUB
1 Holly WOODCOCK Sunset Coast Waiuku NZL
2 Nicole WRIGHT North Harbour NZL
3 Emily ALLISON Cambridge NZL
4 Corrina LLOYD Rangiora NZL
5 Michelle MONTAGUE Cambridge NZL
6 Hannah SARTEN New Plymouth NZL
7 Shannon ALEXANDER Christchurch City NZL
8 Toni JAMES Waitakere NZL









15-16 Cruiser - Male

RANKING NAME CLUB
1 Trent WOODCOCK Sunset Coast Waiuku NZL
2 Nicholas FOX Gisborne NZL
3 Kane BARRY Cambridge NZL
4 Michael BIAS North Harbour NZL
5 Daniel FRANKS North Avon Christchurch NZL
6 Andrew BIAS North Harbour NZL
7 Jayden DAVY New Plymouth NZL
8 Ethan WI North Harbour NZL
9 Vinnie KEACH Dunedin NZL
10 Riyaaz RYKLIEF East City NZL
11 Camoukaze ELMES Whangarei NZL









5 & Under Mixed

RANKING NAME CLUB
1 Lachlan STEVENS-MCNAB Rotorua NZL
2 Brooklyn SHOWLER North Harbour NZL
3 Nathan JORDAN Hamilton NZL
4 Lucy MACREADY North Harbour NZL
5 Daniel WATTS Gisborne NZL
6 Dylan FURZE Whangarei NZL
7 Keegan CALKIN Hamilton NZL









6 Boys

RANKING NAME CLUB
1 Rico BEARMAN North Harbour NZL
2 Blake PITTAMS Rotorua NZL
3 Austin LUPTON Te Kuiti NZL
4 Jaryd ROBINSON Sunset Coast Waiuku NZL
5 Cooper MERITO Te Awamutu NZL
6 Thomas MARCHANT Papakura NZL
7 Joshua MARKER Whangarei NZL
8 Caleb DAVIS Hawera NZL
9 Joshua BROWN Papakura NZL
10 Jacob MCLEOD Sunset Coast Waiuku NZL
11 Brennen JOLLY North Harbour NZL
12 Harvey DRENNAN Whangarei NZL









6-7 Girls

RANKING NAME CLUB
1 Ella HANSEN Rangiora NZL
2 Shyla MOORFIELD Tauranga NZL
3 Kayla MELTZER Christchurch City NZL
4 Tia HASTINGS-THURGOOD Hamilton NZL
5 Mia CALLINGHAM Tauranga NZL
6 Estella PATU Whangarei NZL
7 Kaylah NELSON Cambridge NZL
8 Renee O'HEARN Hamilton NZL









7 Boys

RANKING NAME CLUB
1 Joshua HEARLE New Plymouth NZL
2 Izak PARISH Kaiapoi NZL
3 Wade MCNABB Sunset Coast Waiuku NZL
4 Brayden DRAGICEVICH Sunset Coast Waiuku NZL
5 Demetrius HARRIS Te Kuiti NZL
6 Ryan MARTIN Cambridge NZL
7 Zach PATERSON Rotorua NZL
8 Tasman WAKELIN Nelson NZL
9 Rhys HALLIGAN Taupo NZL
10 Hayden SIMPSON North Harbour NZL
11 Dylan BELLE Papakura NZL
12 Cory ELLIOTT Taupo NZL
13 Oliver DONALDSON Dunedin NZL
14 Calib COULTER North Avon Christchurch NZL
15 Christian STENHOUSE Sunset Coast Waiuku NZL
16 Kieran KNIGHT Whangarei NZL
17 Brooke BRUCE-HOL Sunset Coast Waiuku NZL
18 Daniel ROMER Whangarei NZL
19 Harrison KEMP Taupo NZL
20 Conner SPICER Hamilton NZL
21 Harley OWENS Waitakere NZL









8 Girls

RANKING NAME CLUB
1 Baylee LUTTRELL Hamilton NZL
2 Mikayla BEARMAN North Harbour NZL
3 Jessie SMITH Gisborne NZL
4 Kaly HARCOURT Hamilton NZL
5 Sarah MURRAY-SMITH Te Kuiti NZL
6 Zoe MACREADY North Harbour NZL
7 Alyssa GOLDING East City NZL
8 Maddison TAYLOR Hawera NZL
9 Jordyn BUBLITZ Cambridge NZL
10 Amber-Rose PERANA Te Kuiti NZL









8 Boys

RANKING NAME CLUB
1 Tuhoto-Ariki PENE Rotorua NZL
2 Jacob TORRIE Rangiora NZL
3 Rico D'ANVERS Cambridge NZL
4 Ronan ROSS Sunset Coast Waiuku NZL
5 Caleb WARDROP Hamilton NZL
6 Cole HORGAN New Plymouth NZL
7 Nathan SCOTT Papakura NZL
8 Joshua STURM Cambridge NZL
9 Ronan MILLAR Te Awamutu NZL
10 Finlay SCOTT-JONES Hutt Valley Thunderbolts NZL
11 Christopher MOORFIELD Tauranga NZL
12 Trent JONES Whangarei NZL
13 Jack LUPTON Te Kuiti NZL
14 Isaiah BOOTH Gisborne NZL
15 Ronin RANGI Rotorua NZL
16 Ryan NEWSON Rotorua NZL
17 Jordan FURZE Whangarei NZL
18 Logan CLARKE Nelson NZL
19 Ben WRIGHT Whangarei NZL
20 Braeden BROWN Papakura NZL
21 Angus DARROCH Whangarei NZL
22 Nathan PURDIE Taupo NZL
23 Joel WILLIAMSON Hawera NZL
24 Shayden CHAPMAN Te Awamutu NZL
25 Devyn SHOWLER North Harbour NZL
26 Luke DALBETH Hamilton NZL
27 Britten SOMERVILLE Waitakere NZL
28 Codey COOK Te Awamutu NZL
29 Deon CORBETT New Plymouth NZL
30 Jordan PHILP Papakura NZL
31 Oliver GORDON Sunset Coast Waiuku NZL
32 Daniel PECK Te Awamutu NZL
33 Eli WOODROOFE Paeroa NZL
34 Cody MCLEOD Rotorua NZL









9 Girls

RANKING NAME CLUB
1 Mackenzie ROBERTS-CRAIG Sunset Coast Waiuku NZL
2 Alicia CUTTING Kaiapoi NZL
3 Jordan DONALDSON Dunedin NZL
4 Ashley WILLIAMS North Harbour NZL
5 Chelsea COLEMAN-TE HIKO East City NZL
6 Britney KEACH Dunedin NZL
7 Ashley COLEMAN Rotorua NZL
8 Samantha BOOTH Gisborne NZL
9 Brooke FEVRE Hawera NZL
10 Courtney REES Whangarei NZL
11 Livia PATU Whangarei NZL
12 Tegan DOWNES Kapiti NZL
13 Chloe NICHOLLS Rotorua NZL
14 Kathleen LAURENCE Hutt Valley Thunderbolts NZL









9 Boys

RANKING NAME CLUB
1 Bailey DAVIS Sunset Coast Waiuku NZL
2 Liam GOODWIN Kaiapoi NZL
3 Ryan JORDAN Hamilton NZL
4 Luey COTTON Kapiti NZL
5 Piri STRICKLAND-GREEN North Avon Christchurch NZL
6 Mark HARLAND-CROFT Taupo NZL
7 Logan HIRST Taupo NZL
8 Hamish MCLEOD Rotorua NZL
9 Thomas GOLDING East City NZL
10 Devin GREGORY Sunset Coast Waiuku NZL
11 Jamie WILLIAMS North Harbour NZL
12 Harley RITCHIE North Avon Christchurch NZL
13 Jaydan POLLOCK Rotorua NZL
14 George MCCARROLL Tauranga NZL
15 Jakob MILLEN Tauranga NZL
16 Joseph SQUIRES Whangarei NZL
17 Rhys CHEESMAN Rotorua NZL
18 Logan CAESAR Cambridge NZL
19 Todd HALLIGAN Taupo NZL
20 Hamish EDGCOMBE Hawera NZL
21 Kaleb ACE Whangarei NZL
22 Logan HEAGNEY Paeroa NZL
23 Bradley BLAKEMORE Hutt Valley Thunderbolts NZL
24 Dylan PATTERSON Hamilton NZL
25 Codi WHARFE Whangarei NZL
26 Joshua SHIRLEY Paeroa NZL
27 Tyler EDWARDS Nelson NZL
28 Oliver TABAK Rangiora NZL
29 Conor CROMPTON Sunset Coast Waiuku NZL
30 Mitchell MCFARLANE Papakura NZL
31 Harry MARKER Whangarei NZL
32 Cory DYER Sunset Coast Waiuku NZL
33 Caelan MASHLAN Hamilton NZL
34 Kaleb CHAPMAN Te Awamutu NZL
35 Joshua POWRIE Sunset Coast Waiuku NZL
36 Jacob ROMER Whangarei NZL
37 Matthew HAYNES Whangarei NZL
38 Dylan KNIGHT Whangarei NZL
39 Blake MURRAY Hamilton NZL
40 Deacon MCEWEN Papakura NZL
41 Dylan HONEY Papakura NZL









10 Girls

RANKING NAME CLUB
1 Jendi FRANK New Plymouth NZL
2 Shania RAWSON Tauranga NZL
3 Deanna SCOON Rangiora NZL
4 Julia CARTER-BELL Whangarei NZL
5 Taylor GAVIN Whangarei NZL
6 Mikayla BIGWOOD Tauranga NZL
7 Lisa ROGUSKI Tauranga NZL
8 Chelsea HEARLE New Plymouth NZL
9 Ariel WALTER Cambridge NZL
10 Jacqui PHILP Papakura NZL
11 Sarah-Jean CAMPBELL Taupo NZL
12 Chay LAURENCE Hutt Valley Thunderbolts NZL
13 Caileigh MILLAR Te Awamutu NZL









10 Boys

RANKING NAME CLUB
1 Tau EDWARDS Waitakere NZL
2 Kieran NGATAI Tauranga NZL
3 Cody LUSH Sunset Coast Waiuku NZL
4 Clay MERITO Te Awamutu NZL
5 Shayden TOKA Whangarei NZL
6 Josh BURROWS Christchurch City NZL
7 James REDDISH Kaiapoi NZL
8 Zachary KERSHAW Papakura NZL
9 Jayden FLEMING East City NZL
10 Caleb PARISH Kaiapoi NZL
11 L J CAMPBELL Te Awamutu NZL
12 Isaac PULLEY Rangiora NZL
13 Connor MAHAN North Avon Christchurch NZL
14 Maynard PEEL Sunset Coast Waiuku NZL
15 Harris THURGOOD Hamilton NZL
16 Kyrin CARTER Whangarei NZL
17 Joshua LANGLEY Tauranga NZL
18 Jordan SZASZY Sunset Coast Waiuku NZL
19 Cameron JUDD Tauranga NZL
20 Alexander PRYCE Christchurch City NZL
21 Joshua PERANA Te Kuiti NZL
22 Kaleb BUBLITZ Cambridge NZL
23 Alex PARKINSON Taupo NZL
24 Jamie SCOON Rangiora NZL
25 Cody TAYLOR Hawera NZL
26 Matt HARCOURT Hamilton NZL
27 Nathan HARTLEY Hutt Valley Thunderbolts NZL
28 Matthew WATTS Gisborne NZL
29 Finlay EBBETT Te Awamutu NZL
30 Dylan RANKEN Papakura NZL
31 Karl BALL Whangarei NZL
32 Peanut TE AONUI Rotorua NZL
33 Logan PITTAMS Rotorua NZL
34 Kurt CLINCH East City NZL
35 Timothy O'SULLIVAN Sunset Coast Waiuku NZL
36 Benjamin OSBORNE Rotorua NZL
37 Todd BUCKLEY East City NZL
38 Jordan MACE North Harbour NZL
39 Drew CALLINGHAM Tauranga NZL
40 Blake VINSON Whangarei NZL









17-29 Male 20"

RANKING NAME CLUB
1 Ben WALTER Cambridge NZL
2 Tony SURREY Hutt Valley Thunderbolts NZL
3 Karl ELLIS Hamilton NZL
4 Jasher SIMMONS Waitakere NZL
5 Harley KIDD Kapiti NZL
6 Mike READER Hawera NZL
7 Philip LEYTEN Kapiti NZL
8 Rhys BEAUMONT Cambridge NZL
9 Richard FOX Gisborne NZL
10 Avon PEEL Sunset Coast Waiuku NZL
11 Daniel MCELHINNEY Kaiapoi NZL
12 Kyle SMITH Christchurch City NZL
13 Wyatt CLINCH East City NZL
14 Joel DONALDSON Te Kuiti NZL
15 Ben ORCHARD Christchurch City NZL
16 Nathan SCOTT Hutt Valley Thunderbolts NZL
17 Nathan ADAIR Alexandra NZL
18 Daniel JAMES Waitakere NZL
19 Leon ADAIR Alexandra NZL
20 Daniel CONWAY Rotorua NZL
21 Derek ELMES Whangarei NZL
22 Jordan MORRIS Hutt Valley Thunderbolts NZL
23 Brendan MCCANN Cambridge NZL









17-29 Female 20"

RANKING NAME CLUB
1 Nicole SARTEN New Plymouth NZL
2 Alice RIKA North Harbour NZL
3 Genelle WILLERS Cambridge NZL
4 Leah FORDHAM Papakura NZL
5 Jenni CONWAY Rotorua NZL
6 Sarah UDEN North Avon Christchurch NZL
7 Shanaye PECK Tauranga NZL
8 Adrienne HOOPER North Harbour NZL









30-39 Male 20"

RANKING NAME CLUB
1 David MOHI Rotorua NZL
2 Paul MILSON Tauranga NZL
3 Andrew BADMAN Christchurch City NZL
4 Rowan VENDT Whangarei NZL
5 Bryan JOYCE East City NZL
6 Christopher NEWSON Rotorua NZL
7 Joe LUCAS Southland NZL
8 Kevin TAMEPO Taupo NZL
9 Sean CHRISTENSEN Nelson NZL
10 Cameron OSBORNE Rotorua NZL
11 Glen CAMPBELL Whangarei NZL
12 Tony THORNLEY Nelson NZL
13 Mark WILSON North Avon Christchurch NZL









40+ Male 20"

RANKING NAME CLUB
1 Dave KIDD Kapiti NZL
2 Glen ROWELL North Harbour NZL
3 Karl TURNER East City NZL
4 Ashley DONALDSON Te Kuiti NZL
5 Shane HIDER Waitakere NZL
6 Kevin CATTLEY Cambridge NZL
7 Laurie PENNEY Hamilton NZL
8 Roy LEANING North Avon Christchurch NZL
9 Rudy VAN DER WESTHUIZEN North Harbour NZL
10 Steve WALTER Cambridge NZL
11 David BROWNING North Avon Christchurch NZL
12 Andrew BUBLITZ Cambridge NZL
13 Robin ATKINSON Waitakere NZL
14 Dennis HOWLETT Tauranga NZL









Elite Cruiser

RANKING NAME CLUB
1 Matthew WALKER Rotorua NZL
2 Joshua WOODCOCK Sunset Coast Waiuku NZL
3 Carey MACFIE Cambridge NZL
4 Stephen MURPHY Cambridge NZL
5 Reece MONTAGUE Cambridge NZL









Elite Cruiser - Women

RANKING NAME CLUB
1 Sarah WALKER Rotorua NZL
2 Elyse IMBER Cambridge NZL
3 Vanessa QUIN Tauranga NZL
4 Tania CARSON Rotorua NZL









11 Girls

RANKING NAME CLUB
1 Rebecca PETCH Te Awamutu NZL
2 Zoe FLEMING East City NZL
3 Courtney BRUNTON Te Awamutu NZL
4 Rayner JACKSON North Avon Christchurch NZL









11 Boys

RANKING NAME CLUB
1 Bayleigh REES Whangarei NZL
2 Connor LOOMANS Te Awamutu NZL
3 Marc EDWARDS Waitakere NZL
4 Richard LEVIS Tauranga NZL
5 Hamish MCCARROLL Tauranga NZL
6 Lewis SMITH Gisborne NZL
7 Carlos KERSHAW Papakura NZL
8 Jarod HAURAKI-TUMU Kaiapoi NZL
9 Joshua SMITH Te Awamutu NZL
10 Zeon MCNABB Sunset Coast Waiuku NZL
11 Ihakara PENE Rotorua NZL
12 Aaron DOWNES Kapiti NZL
13 Connor SCOTT Papakura NZL
14 Nathaniel BINDER-GLOOR Sunset Coast Waiuku NZL
15 Logan ATKINSON Waitakere NZL
16 Regan CORNELISSEN Christchurch City NZL
17 Nathan COLEMAN Rotorua NZL
18 Shaun HONISS Papakura NZL
19 Blair MCLEOD Rotorua NZL
20 Cole LUCAS Hamilton NZL
21 Liam SCOON Rangiora NZL
22 Jaxon LUTE Cambridge NZL
23 Matthew TARANAKI Cambridge NZL
24 Matthew MANGINO North Harbour NZL
25 Lucas MURRAY-SMITH Te Kuiti NZL
26 Bradley HARMAN Whangarei NZL
27 Martin SNOXELL Hawera NZL
28 Sam YELCHICH Sunset Coast Waiuku NZL
29 Sam SKIPPER Rotorua NZL
30 Connor DONALDSON Dunedin NZL
31 Nathan HOOKER Whangarei NZL
32 Nash THORNLEY Nelson NZL
33 Rhys PITTAMS Rotorua NZL
34 Nathan SPENCER Te Awamutu NZL
35 Matthew KNOWLES North Harbour NZL
36 Cullan DOWNING Hutt Valley Thunderbolts NZL
37 Logan HOHAIA North Harbour NZL
38 David MARKER Whangarei NZL
39 Joshua BUCKLEY East City NZL
40 Deon FREEMAN Dunedin NZL









12 Girls

RANKING NAME CLUB
1 Tahlia HANSEN Rangiora NZL
2 Abigail FOX Gisborne NZL
3 Emma GATES Waitakere NZL
4 Summer LUCAS Southland NZL
5 Macayla COMER Whangarei NZL
6 Samantha QUINTAL Hamilton NZL
7 Abbey WHITTAKER-FORMAN Sunset Coast Waiuku NZL
8 Ariel PEEL Sunset Coast Waiuku NZL
9 Gemma TURRELL Papakura NZL
10 Taylor SMITH Gisborne NZL
11 Nicola ALDRIDGE Hamilton NZL
12 Brittany CUTTING Kaiapoi NZL
13 Michaela STEEL Rotorua NZL
14 Rebecca DEAM Hawera NZL
15 Jasmine AMOS-BURNS Hutt Valley Thunderbolts NZL
16 Alyssa SPICER Hamilton NZL
17 Olivia DYER Christchurch City NZL









12 Boys

RANKING NAME CLUB
1 Codi MERITO Te Awamutu NZL
2 Brent ROGUSKI Tauranga NZL
3 Daniel BOWERS-WILSON North Avon Christchurch NZL
4 James NATTRASS North Harbour NZL
5 Dylan NGATAI Tauranga NZL
6 Campbell PRYCE Christchurch City NZL
7 Gregory TEW Rotorua NZL
8 Harry MCCONNELL Te Awamutu NZL
9 Liam PERRY Kapiti NZL
10 Christopher PURDIE Taupo NZL
11 Hamish CAMPBELL New Plymouth NZL
12 Harrison NEIL East City NZL
13 Jake JACKSON North Avon Christchurch NZL
14 Paul MASSON North Harbour NZL
15 Hamish BURROW Dunedin NZL
16 Cole MCONIE Cambridge NZL
17 Liam PECK Tauranga NZL
18 Cameron VINSON Whangarei NZL
19 Nathan GAVIN Whangarei NZL
20 Joshua JORDAN Hamilton NZL
21 William MILBURN Dunedin NZL
22 Blake CHEESMAN Rotorua NZL
23 Max MACREADY North Harbour NZL
24 Tyler ACE Whangarei NZL
25 Cameron SPENCER Te Awamutu NZL
26 Steven SNOXELL Hawera NZL
27 Leon ADAMS Sunset Coast Waiuku NZL
28 Chester EBBETT Te Awamutu NZL
29 Drew KEACH Dunedin NZL
30 Blake TAYLOR New Plymouth NZL
31 Taniora NGATAI Te Awamutu NZL
32 Caleb LUTTRELL Hamilton NZL
33 Riyaadh RYKLIEF East City NZL
34 Jayden HAWTHORNE-WALKER Christchurch City NZL
35 Shayden TOMLYN Kapiti NZL
36 Ethan ROGERS Gisborne NZL
37 Alex MCELWAIN Christchurch City NZL
38 Ashley CARTER Papakura NZL
39 Travis HONEY Sunset Coast Waiuku NZL
40 Luke MITCHELL Paeroa NZL
41 Thomas PECK Te Awamutu NZL
42 Jaime CALLINGHAM Tauranga NZL
43 Ryan SMITH Kapiti NZL
44 Jacob WOODROOFE Paeroa NZL









13 Girls

RANKING NAME CLUB
1 Hannah SARTEN New Plymouth NZL
2 Grace CAMPBELL New Plymouth NZL
3 Sharrell TOKA Whangarei NZL
4 Kristy MCKINNON Gisborne NZL
5 Ellen-Marie ATKINSON Waitakere NZL
6 Nickyla REES Whangarei NZL
7 Lisa GEARD Sunset Coast Waiuku NZL
8 Emily JUDD Tauranga NZL
9 Nardia MCLACHLAN Southland NZL









13 Boys

RANKING NAME CLUB
1 Todd BARRY Cambridge NZL
2 Donald ROSS Whangarei NZL
3 Ryan BERNEY North Harbour NZL
4 Keegan WRIGHT Rotorua NZL
5 Cameron PETCH Te Awamutu NZL
6 Carl GOODWIN Kaiapoi NZL
7 Jarrod BROWNING Cambridge NZL
8 Caleb LOOMANS Te Awamutu NZL
9 Jamie BURROWS Christchurch City NZL
10 Matthew SPENCER Te Awamutu NZL
11 Sam SCOON Rangiora NZL
12 Reon SHEATH North Harbour NZL
13 Cayleb MARTIN North Avon Christchurch NZL
14 Nathan STOKES North Harbour NZL
15 Mitchell WRIGHT North Harbour NZL
16 Jade TAYLOR Hawera NZL
17 Anthony CARTER-BELL Whangarei NZL
18 Connor HALLIGAN Taupo NZL
19 Luke HUTCHINGS Hamilton NZL
20 Thomas CHAMPION Hamilton NZL
21 Campbell ALLISON Cambridge NZL
22 Mitchell ROBERTS-CRAIG Sunset Coast Waiuku NZL
23 Jesse INIA-BROWN East City NZL
24 Mathew WHITTAKER-FORMAN Sunset Coast Waiuku NZL
25 Lee CHAPMAN Te Kuiti NZL
26 Stephen REECE Tauranga NZL
27 Daniel CAMPBELL Taupo NZL
28 Elijah BOOT North Avon Christchurch NZL
29 Matthew GRAINGER Te Kuiti NZL
30 Ryan HOLTOM New Plymouth NZL
31 Alexander WIGGANS Papakura NZL
32 Isaac WOODROOFE Paeroa NZL









14 Girls

RANKING NAME CLUB
1 Monique SMITH Gisborne NZL
2 Shannon ALEXANDER Christchurch City NZL
3 Shannon SLEGH Hamilton NZL
4 Siobhan QUINTAL Hamilton NZL
5 Kayla PENE Rotorua NZL
6 Chelsea WATTON Paeroa NZL
7 Sharna MURCH North Avon Christchurch NZL
8 Ashley PATTERSON Hamilton NZL
9 Hannah MCLEOD Rotorua NZL
10 Kirsty COLEMAN Sunset Coast Waiuku NZL
11 Eloise TALJAARD Waitakere NZL









14 Boys

RANKING NAME CLUB
1 Ryan LEWIS Te Awamutu NZL
2 Matthew TEW Rotorua NZL
3 Shane MCBARRON Sunset Coast Waiuku NZL
4 James MCLENNAN Hamilton NZL
5 Patrick MCKEE Te Awamutu NZL
6 Jesse PEMBERTON New Plymouth NZL
7 Alexander STEEL Rotorua NZL
8 Cody HOBBS Te Awamutu NZL
9 Alex ERUERA Te Awamutu NZL
10 Shaun BATTERTON North Harbour NZL
11 Stephen GEDYE New Plymouth NZL
12 Sean CHISHOLM Te Awamutu NZL
13 Christopher FOX Gisborne NZL
14 James WALTER Cambridge NZL
15 Shaun PARKER Hamilton NZL
16 Dean HENDERSON Southland NZL
17 Christian VAN LEEUWEN Tauranga NZL
18 Jayden HAURAKI-TUMU Kaiapoi NZL
19 Shaun TAYLOR Whangarei NZL
20 Christian COMER Whangarei NZL
21 Brett WILKIE Taupo NZL
22 Michael CLARKE Rangiora NZL
23 Andrew PITTAMS Rotorua NZL
24 Jayden SAWFORD Cambridge NZL
25 Samuel BIGWOOD Tauranga NZL
26 Jamie AMOS-BURNS Hutt Valley Thunderbolts NZL
27 Michael FRANKS North Avon Christchurch NZL









15 Girls

RANKING NAME CLUB
1 Nicole WRIGHT North Harbour NZL
2 Nicole EADY Whangarei NZL
3 Holly WOODCOCK Sunset Coast Waiuku NZL
4 Cara LEYTEN Kapiti NZL
5 Nadia TURRELL Papakura NZL
6 Corrina LLOYD Rangiora NZL
7 Anne-Marie SARTEN New Plymouth NZL
8 Toni JAMES Waitakere NZL
9 Kacey ROGERS Gisborne NZL
10 Monique ROGUSKI Tauranga NZL
11 Dana KIDD Kapiti NZL
12 Eilish GRAY Papakura NZL









15 Boys

RANKING NAME CLUB
1 Trent JONES Whangarei NZL
2 Michael BIAS North Harbour NZL
3 Scott SLEGH Hamilton NZL
4 Michael WATSON Whangarei NZL
5 Carlin LEONG Te Awamutu NZL
6 Cameron BREWSTER New Plymouth NZL
7 Ryan LEYTEN Kapiti NZL
8 Vishal PATEL Hamilton NZL
9 Ethan WI North Harbour NZL
10 Andrew CLARK Te Awamutu NZL
11 Michael GASKIN Taupo NZL
12 Jayden PARISH Kaiapoi NZL
13 Thomas GRAINGER Te Kuiti NZL
14 Shawn GEARD Sunset Coast Waiuku NZL
15 Bradley GATES Waitakere NZL
16 Ashley JONES Whangarei NZL
17 Carl MEYER Papakura NZL
18 Ben CARTER Papakura NZL
19 Neil ADAMS Sunset Coast Waiuku NZL
20 Brenden P-G Taupo NZL
21 Kyle ROGERS Te Awamutu NZL
22 Troy SIRCOMBE Te Kuiti NZL
23 Eli BIGWOOD Tauranga NZL
24 Shanon CUTTING Kaiapoi NZL
25 Dean HARLAND-CROFT Taupo NZL
26 Jackson HODGES Te Awamutu NZL
27 Camryn DYER Christchurch City NZL









16 Girls

RANKING NAME CLUB
1 Hayley GEDYE New Plymouth NZL
2 Emily ALLISON Cambridge NZL
3 Shacquille MOHI Rotorua NZL
4 Michelle MONTAGUE Cambridge NZL
5 Devon CLINCH East City NZL
6 Bethany SIGNAL Cambridge NZL
7 Dellyn DALBETH Hamilton NZL
8 Abbey PAYNE Rangiora NZL
9 Samantha VAN DER VEEN Hutt Valley Thunderbolts NZL
10 Alana WHITTAKER-FORMAN Sunset Coast Waiuku NZL









16 Boys

RANKING NAME CLUB
1 Trent WOODCOCK Sunset Coast Waiuku NZL
2 Ren MILLER Waitakere NZL
3 Nicholas FOX Gisborne NZL
4 Daniel FRANKS North Avon Christchurch NZL
5 Kane BARRY Cambridge NZL
6 Jamie HANSEN Rangiora NZL
7 Andrew BIAS North Harbour NZL
8 Jayden DAVY New Plymouth NZL
9 Kurt BLACKIE Cambridge NZL
10 Cody STEVENS Tauranga NZL
11 Duane HUXTABLE North Harbour NZL
12 Tyler QUINTAL Hamilton NZL
13 Jamie GALLAGHER Papakura NZL
14 Ryan GOSNELL Cambridge NZL









8-10 Cruiser (Mixed)

RANKING NAME CLUB
1 Josh BURROWS Christchurch City NZL
2 Luey COTTON Kapiti NZL
3 Zachary KERSHAW Papakura NZL
4 Hamish MCLEOD Rotorua NZL
5 Eoin ROSS Sunset Coast Waiuku NZL
6 Xavier JAMES-JOBE Te Awamutu NZL
7 Timothy O'SULLIVAN Sunset Coast Waiuku NZL
8 Chelsea HEARLE New Plymouth NZL
9 Benjamin OSBORNE Rotorua NZL
10 Nathan SCOTT Papakura NZL
11 Ashley COLEMAN Rotorua NZL









17-29 Cruiser - Female

RANKING NAME CLUB
1 Genelle WILLERS Cambridge NZL
2 Alice RIKA North Harbour NZL
3 Nicole SARTEN New Plymouth NZL
4 Jenni CONWAY Rotorua NZL









30-39 Cruiser - Female

RANKING NAME CLUB
1 Danelle KNIGHT Whangarei NZL
2 Cushla FEVRE Hawera NZL
3 Sara PICKIN Cambridge NZL
4 Jocelyn WALKER Christchurch City NZL
5 Nicky BIGWOOD Tauranga NZL
6 Nicki MARTIN Cambridge NZL
7 Heather MCEWEN Papakura NZL









40+ Cruiser - Female

RANKING NAME CLUB
1 Libby BUBLITZ Cambridge NZL
2 Jennifer STRACHAN Te Kuiti NZL
3 Sandra BROMWICH Cambridge NZL
4 Dianne RANKIN Sunset Coast Waiuku NZL
5 Leah PEARSALL Papakura NZL
6 Nancy JAMES Waitakere NZL
7 Leanne CARTER Papakura NZL
8 Jeanette BLAKEMORE Hutt Valley Thunderbolts NZL
9 Cheryl REECE Tauranga NZL









17-29 Cruiser - Male

RANKING NAME CLUB
1 Richard FOX Gisborne NZL
2 Ben WALTER Cambridge NZL
3 Harley KIDD Kapiti NZL
4 Rhys BEAUMONT Cambridge NZL
5 Karl ELLIS Hamilton NZL
6 Troy HANSEN Rangiora NZL
7 David SARTEN New Plymouth NZL
8 Daniel JAMES Waitakere NZL
9 Daniel CONWAY Rotorua NZL
10 Derek ELMES Whangarei NZL
11 Alexander SEWELL New Plymouth NZL
12 Tristan PRICE Whangarei NZL
13 Guy ELMES Whangarei NZL
14 Michael ELMES Whangarei NZL









30-34 Cruiser - Male

RANKING NAME CLUB
1 Steven SCHIMANSKI Hawera NZL
2 Boyd NELSON Cambridge NZL
3 Gary ADAMSON New Plymouth NZL
4 David PEAKE Waitakere NZL
5 Kevin TAMEPO Taupo NZL
6 Bruce CORBETT New Plymouth NZL
7 John EDWARDS Christchurch City NZL
8 Andrew BADMAN Christchurch City NZL
9 Brian TINDALL Taupo NZL




35-39 Cruiser - Male
RANKING
NAME
CLUB
1
David MOHI
Rotorua NZL
2
Darryl WINSOR
Rotorua NZL
3
Brendon VINCENT
North Harbour NZL
4
Kevin INIA-BROWN
East City NZL
5
Steve AMREIN
Taupo NZL
6
Jason POWRIE
Sunset Coast Waiuku NZL
7
Malcolm MCONIE
Cambridge NZL
8
Richard MCLACHLAN
East City NZL
9
Neil PATTERSON
Hamilton NZL
10
Rowan VENDT
Whangarei NZL
11
Joe CALKIN
Hamilton NZL
12
Kerry WILLIAMS
North Harbour NZL
13
Kevin DERBY
Te Kuiti NZL
14
Warren BOGGISS
Hamilton NZL
15
Kurt RIBEIRO
Tauranga NZL
16
Sean CHRISTENSEN
Nelson NZL
17
Mark MCGARVA
Tauranga NZL
18
Glen CAMPBELL
Whangarei NZL
19
Martin WARDROP
Hamilton NZL
20
Scott WILLIAMSON
Hawera NZL
21
Daniel SUTHERLAND
Papakura NZL
22
Wayne PULLEY
Rangiora NZL
23
Scott LAURENCE
Hutt Valley Thunderbolts NZL
24
Damian HEAGNEY
Paeroa NZL
25
Max DRENNAN
Whangarei NZL
40-44 Cruiser - Male
RANKING
NAME
CLUB
1
Steve EWART
Kapiti NZL
2
Dave KIDD
Kapiti NZL
3
Ash RAWSON
Tauranga NZL
4
Michael NGATAI
Tauranga NZL
5
Graham CHEESMAN
Rotorua NZL
6
Glen ROWELL
North Harbour NZL
7
Gaine DALBETH
Hamilton NZL
8
Nigel ROBINSON
Rotorua NZL
9
Rodney JONES
Hutt Valley Thunderbolts NZL
10
Paul MCGARVA
Tauranga NZL
11
Cameron MCLEOD
Rotorua NZL
12
Dougal WATTS
Gisborne NZL
13
Owen FORMAN
Sunset Coast Waiuku NZL
14
Phillip MILBURN
Dunedin NZL
15
Wil PECK
Tauranga NZL
16
David MCLEOD
Sunset Coast Waiuku NZL
17
Karl TURNER
East City NZL
18
Derek HARRIS
Kapiti NZL
19
John HANSEN
Rangiora NZL
20
Maikael PATU
Whangarei NZL
21
Patrick O'SULLIVAN
Sunset Coast Waiuku NZL
22
David BROWNING
North Avon Christchurch NZL
23
Paul MITCHELL
Paeroa NZL
24
Robin ATKINSON
Waitakere NZL
25
Ricci SMITH
Hutt Valley Thunderbolts NZL
45-49 Cruiser - Male
RANKING
NAME
CLUB
1
Laurie PENNEY
Hamilton NZL
2
Craig ROWE
Cambridge NZL
3
Alf AMOR
Rotorua NZL
4
David FOX
Gisborne NZL
5
Robert MAYO
Sunset Coast Waiuku NZL
6
Peter QUINTAL
Hamilton NZL
7
Rodger UDEN
North Avon Christchurch NZL
8
Peter CRAIG
Sunset Coast Waiuku NZL
9
Trevor HASTINGS
Hamilton NZL
10
Kevin CATTLEY
Cambridge NZL
11
Richard KNIGHT
Whangarei NZL
12
Richard ROGERS
Gisborne NZL
13
Kevin LINDSAY
Cambridge NZL
14
Noel FRANK
Tauranga NZL
15
Colin SURREY
Hutt Valley Thunderbolts NZL
16
Andrew BUBLITZ
Cambridge NZL
17
Paul ROSS
Sunset Coast Waiuku NZL
18
Terry WATTON
Paeroa NZL
19
Dennis HOWLETT
Tauranga NZL
20
Bob COMER
Whangarei NZL
50+ Cruiser - Male

RANKING NAME CLUB
1 Brian ELLIS Cambridge NZL
2 Roy LEANING North Avon Christchurch NZL
3 Michael BATTERTON North Harbour NZL
4 Ashley DONALDSON Te Kuiti NZL
5 Brian POPE Southland NZL
6 Peter RODEN Tauranga NZL
7 Murray HARTLEY Hutt Valley Thunderbolts NZL
8 Grant LEVIS Tauranga NZL
9 Steve WALTER Cambridge NZL
10 Stephen PARKER Hamilton NZL
11 Stephen GEARD Sunset Coast Waiuku NZL
12 Tony RIKA Hamilton NZL